Dlaczego warto znać język obcy? Właśnie dlatego, żeby pozbyć się tego epitetu. Obcy. Język obcy. Właśnie nie. Język obcy wcale nie musi być dla nas obcy. Wszystko zależy tak naprawdę od nas, naszego zaangażowania, entuzjazmu i chęci do nauki. Prawda jest taka, że nigdy nie wiem kiedy dany język może okazać się dla nas użyteczny oraz przydatny i kiedy tak naprawdę pozornie nauka stanie się dla nas zabawą i przyjemnością.

 

Wszystko siedzi w naszej głowie i to od nas zależy czy zdecydujemy się na podjęcie nowego kroku i wyjście spoza strefy komfortu aby móc właśnie odkryć coś nowego-coś ciekawego, świeżego, nieznanego i zarazem naprawdę fascynującego. Nauka języka nie wiąże się bowiem tylko z suchą teorią-gdyby tak było całkowicie mijałoby się to z celem i znacznie mniejsze grono ludzi byłoby w to tak zaangażowane i wykazywało autentyczne zainteresowanie tym tematem. Nauka języka może mieć wiele form i właśnie dzięki możliwości dokonania wyboru jaka forma nauki jest dla nas: 1. najefektywniejsza 2.najciekawsza oraz 3. najprzyjemniejsza. Nauka języka powinna w dużej mierze wynikać też z naszych osobistych chęci, ponieważ język w przyszłości może się okazać dla nas bardzo przydatnym narzędziem w życiu zawodowym.

 

Z pewnością znajomość języka pomaga w nawiązywaniu bez tej głównej bariery komunikacyjnej różnorodne, międzynarodowe relacje. Ponadto jest to także styczność z pewnego rodzaju nowością-nową kulturą, nowymi obyczajami, nowymi wizjami względem wielu płaszczyzn życiowych i społecznych-tradycji, nauki czy spojrzenia na pojęcie sztuki. Chęć zapoznania się z kulturą, z której wywodzi się interesujący nasz język w pewnym stopniu wiąże się z tworzeniem relacji i kontaktów zagranicznych a dobrym sposobem na to są podróże, z którymi taka inicjatywa również się wiąże jeśli naprawdę zależy nam na praktycznej nauce. Jak dobrze wiemy podróże kształcą, co jest z kolei dowodem na kolejną ogromną zaletę nauki języka. Tak naprawdę dużą rolę w nauce języka odgrywa również jego ożywienie. Kontakt z żywym językiem jest bowiem najlepszą metodą nauki. Owszem, kwestie teoretyczne oraz gramatyczne nie powstały przypadkowo, mają swoją określoną rację bytu, ale z pewnością sama ich znajomość nie wystarczy, aby mówić o kompletnych umiejętnościach językowych. W przypadku nauki języka kluczową kwestią i kluczowym czynnikiem będącym ostatecznym testem naszych umiejętności jest przede wszystkim właśnie mowa i konwersacja. Ilość zrobionych zadań z pewnością pokaże również swoje efekty i wpłynie na nasz postęp w dziedzinie określonego języka, ale nic nie jest tak satysfakcjonujące w nauce języka jak umiejętność zrozumienia się nawzajem ze swoim rozmówcą właśnie poprzez żywy dialog.